Czy wiesz, że Ukraińcy stanowią aż 67% cudzoziemców pracujących w Polsce? To ponad 700 tysięcy osób, które codziennie uzupełniają braki kadrowe w budownictwie, logistyce czy gastronomii. Ich obecność realnie wpływa na rozwój wielu branż i wzrost PKB, ale jednocześnie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jak wygląda ich sytuacja i co czeka ich w przyszłości?
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy polski rynek pracy bez obywateli Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi tworzą największą grupą legalnie zatrudnionych w Polsce obcokrajowców. Dzięki nim możliwe jest nie tylko uzupełnienie wakatów, ale również zapewnienie ciągłości produkcji i działania przedsiębiorstw w okresie sezonowych pików. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak pracownicy z Ukrainy radzą sobie na naszym rynku pracy.
Krótka historia migracji zarobkowej z Ukrainy do Polski
Przez wiele lat migracja Ukraińców do Polski była podyktowana głównie względami ekonomicznymi. Podobnie, jak Polacy wyjeżdżający do Irlandii czy Anglii, Ukraińcy szukali w szansy na lepszy zarobek. Wraz z pogorszeniem się sytuacji politycznej, napływ naszych wschodnich sąsiadów zasadniczo się zwiększył. Jak sytuacja migracyjna wyglądała na przestrzeni lat?
-
Migracja po upadku Związku Radzieckiego
Upadek Związku Radzieckiego i katastrofalna sytuacja ukraińskiej gospodarki były pierwszym przyczynkiem, dla którego pracownicy z Ukrainy ruszyli na Zachód. Dla wielu pierwszym wyborem stała się właśnie Polska. Chociaż nasz rynek pracy borykał się z trudnościami, jakie wynikły z reform Balcerowicza, wkrótce gospodarka zaczęła się rozwijać, a tym samym znalazło się miejsce również dla pracowników z Ukrainy.
Lata 90. to okres regularnej pracy sezonowej Ukraińców w Polsce. Tamtejsi pracownicy zasilali nasz rynek pracy zwłaszcza w sektorze rolnictwa czy budownictwa. Wiele zmieniło się wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Na naszym rynku pojawiły się wakaty spowodowane wyjazdami zarobkowymi Polaków. Dlatego już w 2007 roku w naszym kraju pojawiły się uproszczone zasady dotyczące zatrudnienia Ukraińców.
-
Wpływ wydarzeń politycznych na intensyfikację migracji
Burzliwa sytuacja polityczna to kolejny czynnik, który sprawił, że migracja Ukraińców do Polski znacząco się zwiększyła. Stało się tak w 2014 roku po wydarzeniach w Donbasie i aneksji Krymu. Natomiast w 2022 roku po inwazji Rosji i rozpoczęciu pełnoskalowej wojny, do Polski napłynęły miliony uchodźców.
Statystyki dotyczące pracowników z Ukrainy w Polsce
Teraz czas na garść statystyk. Jak podaje Bankier.pl powołując się na dane GUS, na koniec września 2024 roku w Polsce pracowało 1,05 mln cudzoziemców, z czego aż 708 tys. osób pochodziło z Ukrainy. To oznacza, że aż 67% obcokrajowców na naszym rynku pracy to właśnie Ukraińcy. Co więcej, jak wskazuje serwis Demagog.org, aż 78% przebywających w Polsce obywateli Ukrainy jest legalnie zatrudnionych.
W jakich branżach pracują w Polsce pracownicy z Ukrainy?
Pracownicy z Ukrainy odgrywają istotną rolę w sektorach zmagających się z deficytem siły roboczej, takich jak:
- budownictwo,
- produkcja,
- logistyka,
- rolnictwo, gastronomia,
- usługi opiekuńcze.
Pracownicy z Ukrainy są bardzo dobrze oceniani przez polskich pracodawców. To solidni specjaliści, którzy z zaangażowaniem wypełniają swoje obowiązki.
Jak pracownicy z Ukrainy wpływają na polską gospodarkę?
Obecność ponad 700 tysięcy obcokrajowców nie pozostaje bez wpływu na naszą gospodarkę. Jak wskazują analizy, Ukraińcy w dużym stopniu przykładają się do zapełniania luk kadrowych czy wzrostu konsumpcji. O szczegółach przeczytasz poniżej.
- Wzrost PKB – jak podaje Lewiatan.org powołując się na raport Deloitte dla UNHCR w 2023 roku wkład Ukraińców w polską gospodarkę wyniósł 0,5-1% PKB. To oznacza, że aktywność zawodowa i konsumpcja Ukraińców realnie przyczyniają się do rozwoju naszej rodzimej gospodarki.
- Wypełnianie luk kadrowych – Pracownicy z Ukrainy pomogli złagodzić braki kadrowe w przemyśle, transporcie i usługach. Dzięki nim wiele firm mogło utrzymać płynność operacyjną i rozwijać działalność.
- Wpływ na konsumpcję i usługi – Ukraińcy zarabiają i wydają pieniądze w Polsce, co napędza handel, gastronomię, transport i edukację. W odpowiedzi na rosnącą grupę klientów, firmy wprowadzają ukraińskojęzyczne wersje stron i obsługi klienta.
Wyzwania i bariery dla pracowników z Ukrainy w Polsce – z czym się mierzą?
Życie emigrantów zarobkowych pełne jest wyzwań różnego typu. Ukraińcy pracujący w naszym kraju również borykają się z pewnymi problemami.
- Legalizacja pobytu i pracy – mimo wielu ułatwień procedury legalizacyjne są skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście wsparcie w legalizacji pobytu oferują agencje pracy, takie jak Human Group. Pomagamy pracownikom i pracodawcom w załatwieniu niezbędnych dokumentów.
- Nostryfikacja dyplomów i uznawanie kwalifikacji – Ukraińcy z wysokimi kwalifikacjami często nie mogą pracować w wyuczonym zawodzie. Proces uznawania dyplomów jest kosztowny i skomplikowany, co zmusza wielu specjalistów do podejmowania pracy poniżej ich kompetencji.
- Bariery językowe i kulturowe – nieznajomość języka polskiego utrudnia znalezienie pracy i codzienne funkcjonowanie. Różnice kulturowe, choć niewielkie, mogą wpływać na integrację społeczną i zawodową. W ich przezwyciężeniu pomaga aplikacja WORK, wyposażona w funkcję tłumacza i ułatwiająca komunikację w miejscu pracy.
Problemem może okazać się także zmieniające się nastawienie Polaków do Ukraińców. Według badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, w 2023 roku 64,4% ankietowanych pozytywnie oceniało obecność Ukraińców w Polsce. Jednak już w styczniu 2025 roku wynik spadł do 55,3%. Dlatego tak ważna jest skuteczna integracja obcokrajowców, edukacja i przełamywanie barier kulturowych.
Jakie są perspektywy na przyszłość w kontekście zatrudnienia pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy? Na razie trudno określić, co czeka nas w najbliższych latach, zwłaszcza mając w perspektywie zakończenie konfliktu zbrojnego, co może zmotywować wielu ukraińskich pracowników do powrotu do ojczyzny.
Jeśli Twoja firma poszukuje wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy i potrzebuje wsparcia w rekrutacji oraz formalnościach, Human Group jest gotowe pomóc. Oferujemy kompleksowe rozwiązania kadrowe, legalizację zatrudnienia oraz narzędzia, które ułatwiają integrację pracowników w Twoim zespole. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy wesprzeć Twój biznes!