Czym różnią się od siebie kluczowe procesy HR – Talent Acquisition i Recruitment

Znajdowanie i zatrudnianie właściwych pracowników, to jedno z kluczowych wyzwań, przed którym staje wiele przedsiębiorstw. Słysząc określenia “rekrutacja” oraz “pozyskiwanie talentów”, możemy odnieść wrażenie, że dotyczą tego samego podejścia, jednak w rzeczywistości nie są to synonimy. Sprawdź, na czym polegają różnice, by lepiej przygotować się na obecne i przyszłe potrzeby rynkowe, związane z zatrudnianiem ludzi. 

Pojęcie rekrutacji

Rekrutacja jest procesem HR, którego celem jest szybkie obsadzenie wolnych wakatów w firmie. Znaczącą rolę odgrywa tu czas. Proces ten opiera się głównie na działaniach takich jak: publikacja ofert o pracę, weryfikacja aplikacji, przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i dokonywanie wyboru odpowiedniego kandydata. Rekrutacja skupia się na celach krótkoterminowych. Często działania rekrutacyjne podejmowane są w odpowiedzi na nagłe zapotrzebowanie przedsiębiorstwa, np. wzmożona sprzedaż firmy, pik sprzedażowy w czwartym kwartale, rozwój firmy, itd.

Pojęcie Talent Acquisition

Talent Acquisition, czyli pozyskiwanie talentów jest procesem bardziej zaawansowanym, z uwzględnieniem celów strategicznych przedsiębiorstwa. Wychodzi poza doraźne potrzeby związane z zatrudnianiem na bieżące wakaty.  Opiera się na długofalowych planach i weryfikacji kandydatów z myślą o potrzebach firmy. Wymaga on szczegółowej analizy rynku, umiejętności przewidywania przyszłych zmian w organizacji, jak również tworzenia relacji z talentami.  W ramach Talent Acquisition, przedsiębiorstwa koncentrują się na tworzeniu silnej puli talentów, z którą nawiązują kontakt w dogodnym momencie. Kluczowym czynnikiem tego procesu, jest także employer branding. Pracodawcy, których kandydaci postrzegają jako atrakcyjnych, przyciągają więcej talentów, co ułatwia późniejszą realizację celów rekrutacyjnych. Firmy często wdrażają różne strategie, by odpowiednio zidentyfikować i zaangażować najlepszych pracowników, korzystają w tym celu także z narzędzi takich jak CRM.

Główne różnice między rekrutacją a talent acquisition

Choć oba procesy mają na celu znalezienie odpowiednich osób do pracy w danej organizacji, to różnią się od siebie w podejściu oraz długoterminowej perspektywie. Poniżej opisujemy kilka znaczących różnic. 

Długość procesu

Rekrutacja to proces krótkoterminowy, koncentrujący się na potrzebach “tu i teraz”. Pozyskiwanie talentów jest działaniem długoterminowym, opartym na budowaniu relacji i ciągłym poszukiwaniu kandydatów. Polega również na przewidywaniu potrzeb, przyszłego rozwoju organizacji. 

Zasięg procesu. 

Rekrutacja działa w obrębie określonych stanowisk, które zazwyczaj już istnieją w firmie i koncentruje się na znalezieniu kandydatów, którzy spełniają określone wymagania. 

Pozyskiwanie talentów ma szeroki zasięg. Tworzy pulę kandydatów, która może być wykorzystywana w przyszłości. 

Metodologia

Rekrutowanie jest procesem operacyjnym, opartym na jasnych działaniach i prostych narzędziach. Talent Acquisition to proces strategiczny, który opiera się na analizach rynkowych, analizach danych, działaniach employer brandingowych.

Zdecydowana większość polskich pracodawców codziennie zadaje sobie pytanie: jak pozyskać odpowiedniego pracownika? Tradycyjne metody rekrutacyjne przynoszą coraz słabsze rezultaty, ale dużym ułatwieniem stają się nowoczesne techniki i rozwiązania, jednym z nich jest właśnie talent aquistion (więcej o nowych technologiach i automatyzacji w dziale HR przeczytasz tutaj: https://humangroup.pl/automatyzacja-procesow-hr-narzedzia-ktore-buduja-przyszlosc/). Pozyskiwanie pracowników do organizacji to proces, który powinien się stale rozwijać i być różnorodny, tak by cele firmy, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe zostały osiągnięte.