Zwiększ efektywność procesów. Jak? Przez grywalizację

Stworzona przez Human Group aplikacja efectivo posiada różne funkcjonalności, które pomagają efektywnie zarządzać zakładem pracy. Dzisiaj skupimy się na jednej, która najbardziej spodoba się twoim pracownikom. Chcesz, żeby pracownik – tak jak sportowiec – sam chciał zawalczyć o lepsze wyniki? Przeczytaj, jak to zrobić.

Ten artykuł dedykujemy naszym klientom, którzy mieli problemy z motywowaniem pracowników. Słyszeli, że się nie da, że szybciej już nie mogą, że to granica ich możliwości. Żadne czynniki zewnętrzne nie pomagały w motywowaniu ich do wydajniejszej pracy. 

Dziękujemy za przeprowadzone rozmowy, dzięki którym poznaliśmy problem i mogliśmy zacząć pracować nad jego rozwiązaniem. W rezultacie nasza autorska aplikacja efectivo otrzymała dodatkową funkcjonalność, która wspiera pracowników fizycznych w budowaniu motywacji wewnętrznej. 

Motywacja wewnętrzna i zewnętrza

Pracodawcy przyzwyczajeni są do motywacji zewnętrznej, tj. nagradzania premiami, awansami, podwyżkami, a także dyscyplinowania karami czy naganami. Nawet gdy pracownik otrzyma premię za swoją pracę, a jego motywacja się zwiększy, to zazwyczaj jest to krótkotrwały efekt i niedługo później wszystko wraca do “normy”. Nie na tym zależy pracodawcom. 

Z kolei motywacja wewnętrzna pochodzi z… wewnątrz. Sprawia, że robimy coś dla przyjemności, satysfakcji, sprzyja kreatywności i rozwiązywaniu problemów. Motywacja wewnętrzna była kluczowa do tego, żeby rozwiązać problem braku wydajności. Jak to zrobiliśmy? Poprzez grywalizację. 

Zrozumieć grywalizację najprościej można przez porównanie do mechanizmów znanych z gier. Zdobywamy punkty, odznaki, stawiamy czoła wyzwaniom i wspinamy się na wyższe poziomy, a przy tym mamy jeszcze frajdę i satysfakcję z wykonanego zadania. Te zasady można równie dobrze zastosować w pracy, jak i przenieść na wiele aspektów życia. 

My postanowiliśmy elementy grywalizacji wstrzyknąć do aplikacji efectivo, tak by pobudzić motywację wewnętrzną pracownika – mówi Radosław Sawicki z Human Group. – W tym celu w aplikacji znalazł się m.in. system punktacji i monitoring czasu, który sprawia, że pracownik chce poprawiać wyniki, niejako ścigając się sam ze sobą. 

Zadowolenie z pracy

System prowokuje do podejmowania przez pracownika wyzwań. W efekcie prowadzi to do zadowolenia z pracy i poprawy wyników. Już samo to, że pracownik widzi w aplikacji efekty swojej pracy sprawia, że następnym razem chce być lepszy. 

Jak jeszcze pomaga efectivo? System mierzy procesy zachodzące w firmie oraz agreguje dane w czasie rzeczywistym:

  • dane dotyczące pracowników
  • wyniki, jakie osiągają
  • trasy, po których się poruszają
  • produktywny i bezproduktywny czas

Dane są analizowane w czasie rzeczywistym, a następnie podawane w przystępny sposób, np. za pomocą infografik. Managerom pozwala to optymalizować ruch pracowników, trasy wózków czy czas korzystania z urządzeń. Aplikacja ułatwia również komunikację pomiędzy pracownikami i ich liderem. 

Aplikację efectivo można zintegrować z systemem zarządzania magazynem (WMS). Będzie to źródło danych dla aplikacji do analiz bieżących oraz przeliczania efektywności pracy każdego z pracowników.

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY