Będzie coraz trudniej znaleźć nową pracę, ale na rynku i tak brakuje specjalistów

Z polskiego rynku pracy napływają alarmujące dane. Dotychczas firmy chętnie zatrudniały, nawet pomimo inflacji i niepewnej sytuacji polityczno-gospodarczej. Teraz przedsiębiorcy coraz częściej przyznają, że sytuacja ekonomiczna ich firm się pogarsza i planowane są zwolnienia. 

To dopiero prognoza, ale jest zwiastunem niepokojącego trendu. 

W czerwcu Wskaźnik Rynku Pracy, który informuje o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł o ponad 1 punkt. Co więcej, to już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik rośnie. 

Dane Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych nie przynoszą dobrych wieści dla pracowników. Pokazują też niekorzystne zmiany, na które szykują się pracodawcy. 

Wskaźnik rośnie, bo zmniejsza się liczba ofert pracy. Z drugiej strony widać zwiększony napływ nowych osób bezrobotnych do urzędów pracy. Analitycy Biura wskazują również na czynniki ekonomiczne oraz polityczne, które negatywnie oddziałują na rynek, zapowiadając wzrost stopy bezrobocia w najbliższym czasie. 

Skupmy się na pracodawcach. To prawda, że skierowali oni do urzędów pracy o 14% ofert więcej (w ujęciu miesięcznym). Ale w ujęciu ogólnym ofert jest rekordowo mało, bo ostatnio tak niski napływ wakatów odnotowano w roku 2015 (nie licząc okresu pandemii). To wskazuje na spowolnienie w zatrudnianiu. 

Z kolei spowolnienie koniunktury potwierdza kadra zarządzająca przedsiębiorstw. Coraz więcej jest firm, które planują redukować zatrudnienie, niż tych, które chcą zwiększyć liczbę pracowników. 

Warto pamiętać, że dane dotyczą całego rynku pracy. Gdy przyjrzymy się wybranym obszarom z bliska, okaże się, że ten sam rynek pracy mierzy się także z niedoborami pracowników. 

Z doświadczenia Human Group wynika, że braki dotyczą branży logistyki i transportu, produkcyjnej czy motoryzacyjnej. Na rynku brakuje wykwalifikowanych specjalistów, techników, osób z uprawnieniami UDT, czyli w zawodach, które tradycyjnie kojarzone są z zawodami męskimi. 

Dla naszych klientów nie stanowi to jednak problemu. Dzięki elastycznym formom zatrudnienia zapotrzebowanie na pracowników w ich zakładach jest szybko zaspokajane. Dowiedz się, jak znaleźć pracowników i odciążyć budżet firmy. 

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY