Outsourcing personalny w produkcji i logistyce

Outsourcing mówiąc najprościej to wydzielenie przez firmę określonych usług i procesów oraz powierzeniu ich firmie zewnętrznej. Istotą outsourcingu jest długofalowa współpraca. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo skupia się tylko na podstawowej działalności tzw. core business.

Biorąc pod uwagę branże takie jak produkcja i logistyka oraz obszar HR, można wyodrębnić dwa rodzaje outsourcingu: produkcyjny i personalny. Ten pierwszy wiąże się ze zleceniem części procesów produkcyjnych innemu podmiotowi, natomiast drugi jest realizowany przede wszystkim w obszarze administracyjnym- zleceniodawca nie martwi się o zatrudnienie, obsługę kadrowo-płacową. Outsourcing personalny może dotyczyć różnych obszarów, takich jak: rekrutacja, szkolenia, zarządzanie dokumentacją pracowniczą, a także zarządzanie wynagrodzeniami i benefitami. 

Zalety i wady korzystania z  outsourcingu personalnego. 

W produkcji i logistyce, outsourcing personalny może przynieść wiele korzyści dla firmy, głównie są to:

  • skupienie się na głównych zadaniach biznesowych,
  • podniesienie jakości produktów i usług,
  • odciążenie zespołu kierownictwa od administracyjnych obowiązków kadrowych,
  • zapewnienie większej elastyczności w zakresie zarządzania pracownikami i lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich,
  • dostosowywanie swoich zasobów do potrzeb biznesowych, zwiększając ich efektywność i oszczędzając koszty, 
  • uzyskanie dostępu do specjalistów w dziedzinie zarządzania kadrami i ich wiedzy eksperckiej,
  • obniżenie kosztów i zwiększenie rentowności firmy.

Chociaż zalet outsourcingu jest zdecydowanie więcej, to istnieje także kilka wad. Do jednych z nich pewno należy duża rotacja pracowników. W przypadku stanowisk nie wymagających specjalnych kwalifikacji jest to mniejszy problem, ale jeśli chodzi o stanowiska specjalistyczne lub firmy o określonej kulturze pracy, wdrożenie pracownika do pracy może wymagać większych wysiłków i dłuższego czasu. Firma ma mniejszy wpływ na wybór osoby, która będzie pracowała na oferowanym stanowisku – liczy się zaufanie do firmy partnerskiej. Brak bezpośredniego nadzoru nad zewnętrzną firmą i pracownikami, może także wpłynąć na jakość usług i bezpieczeństwo pracy. Ponadto, outsourcing personalny może prowadzić do utraty kontroli nad polityką kadrową i kulturą organizacyjną firmy.

Czym kierować się wybierając partnera outsourcingowego?

Na pewno przy wyborze firmy zewnętrznej, która będzie zajmować się outsourcingiem personalnym, warto przyjrzeć się referencjom, opiniom innych klientów oraz sprawdzić dotychczasowe doświadczenie na rynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy oszacować wspólnie z firmą outsourcingową koszty, zrobić symulację wydatków. Takie case study pozwoli na ocenienie realnej sytuacji. Więcej o wyborze partnera HR dla Twojego biznesu przeczytasz tutaj: https://humangroup.pl/blog/jak-wybrac-wlasciwego-partnera-hr-dla-swojego-biznesu/.

Rynek outsourcingu personalnego w branży produkcyjnej i logistycznej ciągle dynamicznie rośnie, pracodawcy coraz bardziej przekonują się do takiego rozwiązania. Specjaliści twierdzą, że taki system sprawdza się nie tylko w dużych firmach, ale również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Mniejsze firmy często nie mogą sobie pozwolić finansowo na inwestycje w najnowsze technologie i kosztowne systemy informatyczne, zatrudnienie na etat całego działu HR, czy wykonywanie specjalistycznych ekspertyz. Firmy zewnętrzne oferują natomiast gotowe, wypracowane rozwiązania oraz posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. 

Jeśli i Ty chciałbyś skorzystać z outsourcingu personalnego, napisz do nas. Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania i znajdziemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY