Dlaczego opłaca się zatrudnić zewnętrznych ekspertów od logistyki w branży e-commerce?

E-commerce przechodzi rewolucję, a tempo jej wzrostu wymaga stosowania nowych rozwiązań. Mają być skuteczne i przynosić oszczędności przy minimalnym zaangażowaniu firmy. Jakie korzyści daje przedsiębiorstwom outsourcing procesów logistycznych? 

Outsourcing procesów logistycznych to kurs, który coraz śmielej obierają firmy na całym świecie. Od 2020 roku zaczęliśmy dostrzegać wyraźny wzrost zainteresowania usługami outsourcingu. Pandemia wymusiła przyspieszenie i tak postępującej już zmiany w procesach logistycznych. 

Firmy, które zajmowały się transportem i spedycją, magazynowaniem czy e-commerce, stanęły przed nowym wyzwaniem: jak sprostać rosnącym wymaganiom klientów i coraz większemu wolumenowi zamówień – mówi Rafał Mikuła, dyrektor generalny Human Group. – Na przekór pandemii rynek rozkwitał, a sprawna logistyka zyskiwała na znaczeniu, choć przy okazji stawała się coraz trudniejsza do zrealizowania siłami własnymi firm. 

Złe wieści niosą dobre

Dzisiaj staje się jeszcze bardziej trudna. Powodów jest więcej niż dwa lata temu. Firmy muszą sprostać już nie tylko zwiększającej się liczbie zamówień. Mierzą się także z rosnącymi kosztami prowadzenia biznesu oraz fluktuacją lub całkowitym odpływem pracowników. A będzie jeszcze gorzej, bo inflacja nie chce się zatrzymać, a niepewność związana z trwającą na Ukrainie wojną nie nastrajają biznesu optymistycznie. 

Mimo to rynek outsourcingu logistycznego kwitnie i w najbliższych latach to się nie zmieni. Ma urosnąć z 984 mld dolarów w 2021 roku aż do 1,301 bln dolarów w 2027. To dane z raportu “Logistics Outsourcing Market: Global Industry Analysis, Trends, Market Size, and Forecasts up to 2027”. To oznacza średnioroczny wzrost na poziomie prawie 4,8%. 

Rosnące zainteresowanie wyraźnie odczuwamy wśród naszych klientów. Od 2020 zwiększyliśmy zamówienia w tym segmencie aż o 14% – mówi Rafał Mikuła. – Jeśli dwa lata temu ktoś miał obawy przed powierzaniem zewnętrznej firmie procesu logistycznego, to dzisiaj ważniejszym pytaniem jest dla niego, jak szybko uda nam się ten proces przejąć bez powodowania przestojów. 

Nawet bez własnego know-how

Firmy zgłaszają się do Human Group i sięgają po zewnętrznych ekspertów od logistyki, bo to się opłaca. Nie muszą się martwić magazynowaniem, pakowaniem ani dostarczaniem towaru. O cały proces dbają specjaliści, którzy nawet nie są na stałe zatrudnieni w firmie, dla której świadczą usługi. Niesie to za sobą korzyści, które były trudne do zrealizowania wewnątrz przedsiębiorstwa. 

  • Mniejsze koszty dostawy
  • Oszczędności wynikające z korzystania z zewnętrznych usług (brak kosztów związanych z rekrutacją i utrzymaniem pracowników, obsługą księgową i kadrową)
  • Optymalizacja procesów
  • Brak wymogu posiadania własnego know-how
  • Szybsza realizacja zamówień przy zatrudnieniu na nocne zmiany

Te korzyści procentują w jeszcze jeden sposób. Firma korzystająca z outsourcingu procesów logistycznych ma więcej czasu na rozwój własnego biznesu. Oszczędności może przeznaczyć na badania czy nowe inwestycje, tak by wspomagać dalsze pomnażanie kapitału i wzmacniać swoją pozycję na rynku.

Chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić na procesie logistycznym? Skontaktuj się z nami i zapytaj o bezpłatny audyt.

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY