Na niektórych stanowiskach aż 90% osób to cudzoziemcy. Profil pracownika fizycznego w Polsce

Wysokie zapotrzebowanie na siłę roboczą w Polsce powoduje, że nasz kraj zasysa pracowników z zagranicznych rynków. Doszło do tego, że na niektórych stanowiskach prawie nie ma Polaków. Jednak z końcem 2022 roku w tym trendzie pojawiło się pęknięcie. Czy trwałe?

Polska ma status europejskiego lidera, gdy chodzi się o cudzoziemców przyjeżdżających do nas do pracy – tak informuje Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Na wysoki współczynnik migracji zarobkowej wpływu nie miała nawet pandemia COVID-19. Pewnym natomiast jest, że przyczyniła się do niego tocząca się za wschodnią granicą wojna. 

Jak wygląda rynek pracownika fizycznego 

Pracownicy fizyczni to jedna z najbardziej aktywnych rekrutacyjnie grup zawodowych. Są otwarci na nowe oferty pracy i chętnie zmieniają firmę na taką, która zapłaci więcej. To główne czynniki, które wpływają na dużą rotacyjność w tej grupie. 

Eksperci Human Group przeanalizowali polski rynek pracy pod kątem pracowników fizycznych. Dla wielu pracodawców udział cudzoziemców w tej grupie nie będzie zaskoczeniem, ale jego skala może już szokować. W zdumienie może wprawić także nowa zmiana, która spowodowała wyłom w tym wyraźnym trendzie, ale o tym za chwilę. 

Cudzoziemcy zasilają te sektory

Na podium prac wykonywanych fizycznie, których podejmują się przyjezdni w obrębie migracji zarobkowej, plasują się trzy grupy zawodów. 

  1. Robotnicy pracujący przy przeładunku towarów – 93% cudzoziemców
  2. Robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle – 88% cudzoziemców
  3. Ręczni pakowacze i znakowacze – ponad 73% cudzoziemców

Na kolejnych miejscach znajdują się magazynierzy, kierowcy i operatorzy wózków jezdniowych, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy gdzie indziej niesklasyfikowani. W tych grupach stosunek Polaków do cudzoziemców rozkłada się mniej lub bardziej po równo. Natomiast więcej Polaków spotkamy wśród operatorów innych maszyn i urządzeń przetwórczych gdzie indziej niesklasyfikowanych. 

Polak wraca na stanowisko

Tutaj warto wrócić do wspomnianego wyłomu. W Human Group w ostatnim kwartale 2022 roku zauważyliśmy zwiększenie zainteresowania pracami fizycznymi wśród naszych rodaków. 

  • Nieustająco prowadzimy rekrutacje w celu powiększania naszej bazy pracowników. Dotychczas w dużej mierze opieraliśmy się na obywatelach innych krajów. Pod koniec roku trend osłabł, a wśród zainteresowanych stanowiskiem pracownika fizycznego pojawiło się znacznie więcej Polaków – mówi Radosław Sawicki z Human Group. – Mogło mieć na to wpływ kilka czynników. Inflacja powoduje, że rosną wynagrodzenia. Wojna wyssała z naszego rynku część obywateli Ukrainy, którzy wrócili do swojego kraju walczyć. Z kolei sytuacja gospodarcza w naszym kraju wymusiła na niektórych firmach masowe zwolnienia, a ich byli pracownicy zaczęli szukać nowego zajęcia. 

Jak zatrudniać pracownika fizycznego

Zatrudnienie pracownika fizycznego wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Tu nie wystarczy wystosowanie nawet świetnie skrojonego ogłoszenia. Dzisiaj pracownicy chętnie poszukują nowego zajęcia przez pośredników, bo liczy się dla nich czas i elastyczność. 

Pracodawcy również to zauważają i coraz odważniej sięgają po takie rozwiązania, jak outsourcing personalny. Dzięki temu nie muszą prowadzić własnej rekrutacji, tylko zdają się na ekspertów, którzy dostarczą wymaganych pracowników dokładnie w takim zakresie, jakiego wymaga klient. 

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY