To nie koniec podwyżek. Jak sobie radzić, gdy pracownik żąda więcej?

Inflacja szaleje i z dnia na dzień koszty życia rosną. To sprawia, że pracownicy są bardziej skłonni do zmiany pracy na lepiej płatną. Z kolei pracodawcy nie mają wyjścia, muszą proponować większe wynagrodzenie nowo zatrudnianym, bo rynek pracy cierpi na niedobory kadry. Na szczęście jest sposób na wyjście z tej pułapki.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 r. wyniosło 6626,95 zł – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wynagrodzenia w Polsce rosną szybko, a w przypadku niektórych sektorów gospodarki wyprzedzają inflację.

Największą szansę na znaczną podwyżkę mają osoby zmieniające pracę. To dlatego, że pracodawcy są wyjątkowo skłonni do podwyższania wynagrodzeń, choć niekoniecznie z własnej woli.

Tę sytuację wymusza rynek pracy, na którym pracowników po prostu brakuje. Najskuteczniejszym sposobem przyciągnięcia ich do pracy są wysokie wynagrodzenia.

Nikogo z pewnością nie zaskoczy, że tym sposobem coraz większą wypłatę otrzymują informatycy. Ale coraz więcej zarabiają także pracownicy z sektora budowlanego, transportu czy nawet gastronomii, która próbuje odrodzić się po pandemii.

Inflacja oraz kuszenie Polaków podwyżkami sprawiają, że pracownicy są dużo bardziej skłonni do zmiany pracy. Według badania „Nowe oblicza pracy”, które przeprowadził portal Pracuj.pl, nawet 44 proc. Polaków jest gotowa na taką zmianę. Co więcej, obecnie aż 36 proc. respondentów aktywnie szuka nowego miejsca pracy.

Nawet ci, którzy chcą pozostać w aktualnym miejscu pracy, starają się o podwyżkę wynagrodzenia. Pracuj.pl podaje, że aż 41% Polaków z powodu inflacji starało się o podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Z danych wyraźnie wynika, że przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniem dużej rotacji pracowników. A rynek nie ma dla nich dobrych wieści. To jeszcze nie koniec podwyżek.

Sytuacja wydaje się bez wyjścia. Pracodawcy powinni się przygotować na żądania pracowników, bo inaczej ich stracą. Jeśli chcą przyciągnąć nowych, kartą przetargową też będzie wyższe wynagrodzenie.

A co jeśli budżet firmy już jest przeciążony?

Wyjście na szczęście istnieje, przy czym należy spojrzeć z innej perspektywy. Konkurując na obecnym rynku pracy dużo nie zdziałamy. Trzeba wyjść z tego błędnego koła i poszukać alternatywy.

Szansą dla przedsiębiorstw jest outsourcing procesowy. To rozwiązanie dla firm, które planują poprawiać efektywność pracy i jakość swoich usług, a przy tym są otwarte na powierzenie tej odpowiedzialności firmie zewnętrznej.

Dzięki outsourcingowi procesowemu firma nie musi się martwić brakiem pracowników. Tych zapewnia firma zewnętrzna – tak jak Human Group – która posiada własną bazę specjalistów i jest gotowa w każdej chwili wykorzystać ich do pomocy w procesie u swojego klienta.

Chcesz się dowiedzieć więcej o outsourcingu? Kliknij interesujący Cię tag i czytaj artykuły na naszym blogu.

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY