Jak skutecznie rekrutować w branży logistycznej i co zrobić, gdy brakuje specjalistów

Logistyka mierzy się z brakami kadrowymi. To grozi ryzykiem zatrzymania procesów logistycznych. Rekrutacja wewnątrz firmy, a nawet przez agencję pracy tymczasowej może w obecnych czasach nie wystarczyć, bo pracownicy często zmieniają pracodawców s poszukiwaniu lepszego zarobku. W tej sytuacji bardzo trudno przeprowadzić skuteczną rekrutację, ale na szczęście jest inne rozwiązanie.

Dział logistyki zarządza przepływem wszelkich surowców i materiałów. Łańcuch dostaw należy tak koordynować, żeby nie było zastojów, a produkt szybko i w nienaruszonym stanie trafiał do klienta. Obecnie procesy logistyczne w firmach są zagrożone. Jednocześnie to zagrożenie dla wielu obszarów gospodarki, bo logistyków zatrudniamy w handlu, ecommerce, spedycji, a także ogólnie pojętych usługach. 

Ryzyko zatrzymania procesów logistycznych

Każda z wymienionych dziedzin boryka się z brakami kadrowymi, które skutecznie ściągają na firmę ryzyko zatrzymania procesów logistycznych. Brakuje kierowców, magazynierów, czy operatorów wózków widłowych. Brakuje spedytorów, a także osób gotowych objąć wyższe stanowiska kierownicze do spraw zarządzania zespołem. 

Naprawdę niełatwo dziś o wykwalifikowanego i rzetelnego pracownika, którego nie trzeba prowadzić za rękę. Takiego pracownika, który sam zadba o właściwe przeprowadzanie procesów i zadba o efekty. Co zrobić, gdy takich pracowników brakuje?

Rekrutacja wewnątrz i na zewnątrz firmy

Rekrutacja wewnątrz firmy może okazać się dzisiaj niewystarczająca. Pracownicy coraz częściej zmieniają pracodawców w poszukiwaniu lepszego zarobku, perspektywy rozwoju, czy możliwości szybkiego awansu. Fluktuacja pracowników jest na bardzo wysokim, nieznanym dotychczas poziomie. W tej sytuacji bardzo trudno przeprowadzić skuteczną rekrutację. W szczególności gdy przy wielu różnych obowiązkach prowadzi się ją na własną rękę. 

Bywa, że pracodawcy zgłaszają się do agencji pracy tymczasowej. Niegdyś cieszące się powodzeniem, obecnie w dobie kryzysu ich wsparcie nie jest do końca tym, na czym firmie może zależeć. 

Outsourcing procesowy i jego rola w dzisiejszym świecie biznesu

Zmagając się z kłopotliwą sytuacją warto podejść do zagadnienia elastycznie, odrzucając przeterminowane rozwiązania agencji pracy tymczasowej. Zamiast o typowej, znanej dotąd rekrutacji, warto pomyśleć o outsourcing procesowym lub outsourcingu personalnym. To szczególnie pomocne, gdy brakuje specjalistów. 

Outsourcing procesowy – co to jest? 

Outsourcing oznacza przekazanie procesu logistycznego do firmy zewnętrznej. Wyniesienie i powierzenie go w ręce ekspertów. W Human Group mamy własną bazę pracowników oraz know-how, które pozwala nam przejąć proces klienta. Co najważniejsze, bierzemy za proces pełną odpowiedzialność i dopilnujemy, żeby realizować go skutecznie. Niwelujemy przestoje, dzięki czemu zapewniamy klientowi utrzymanie ciągłości biznesu. 

Skontaktuj się z nami i zapytaj o rozwiązania przyszłości dla firm, które mają problem z brakami kadrowymi.

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY