5 najważniejszych trendów HR w 2024 roku

Rozpoczął się już nowy rok, a wraz z nim rozpocznie się także wiele zmian dotyczących obszaru HR, różnych ewolucji, pomysłów, które idą wraz z rozwojem rynków. Ewolucja HR zdaje się nie mieć końca. W roku 2024 kluczem do sukcesu firm, będzie nie tylko zrozumienie trendów, które będą kształtować przyszły rynek pracy, ale także zrozumienie w jaki sposób reagować i przekładać wiedzę na realne działania. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych trendów HR na ten rok, które pomogą zrozumieć, z czym będziemy musieli się zmierzyć w nowym roku. 

  • Zanik pracy zdalnej na rzecz pracy hybrydowej. 

Jak mówią światowi eksperci era pracy hybrydowej dopiero się rozpoczęła. Mimo, że wiele firm rezygnuje z pracy zdalnej, to praca hybrydowa będzie teraz kluczowym czynnikiem, mającym na celu przyciągać talenty do organizacji. Pracodawcy będą musieli nauczyć się sprawnie zarządzać elastyczną strukturą firmy, wyznaczać jej odpowiednie kierunki rozwoju, przy jednoczesnym utrzymaniu angażującej i integrującej kultury organizacyjnej. To właśnie wspomniana elastyczność będzie jedną z najważniejszych cech pracowników w nowym roku. Coraz więcej osób oczekuje dużej autonomii jeśli chodzi o sposób pracy, często w niepełnym wymiarze godzin. Efektem tego będzie mniejsza liczba pracowników stałych, etatowych.

  • Integracja technologii i AI. 

Nie jest niespodzianką, że obecnie aby być konkurencyjnym na rynku warto być blisko obszaru związanego ze sztuczną inteligencją. Choć wielu twierdzi, że AI odbierze pracę milionom ludzi, to w rzeczywistości stworzy ona większą ilość miejsc pracy. Sztuczna inteligencja daje bowiem szansę na przejęcie powtarzalnych i podstawowych zadań pracowników oraz pozwala im skupić się na bardziej produktywnych zajęciach. 

Jaki wpływ ma AI na rynek pracy i obszar HR?

Pomaga ona w wielu zadaniach, przykładem mogą być opisy stanowisk, proponowane pytania do rozmów kwalifikacyjnych, czy sprawdzanie kandydatów. Dzięki temu rekruterzy mogą stworzyć bardziej spersonalizowane doświadczenie kandydata oraz zaoszczędzić wiele godzin pracy.

  • Idea DEIB- Równość, integracja, przynależność i różnorodność.

Termin DEIB jest powszechnie stosowany i używany do opisania sposobów, w jakie firmy budują i wspierają swoją kulturę organizacyjną, z uwzględnieniem wszystkich grup w organizacji, niezależnie od ich: tożsamości, koloru skóry, wyznania itd. Idea ta zachęca do autentyczności, tworzenia takiego środowiska, w którym wszyscy doświadczają równych szans, czują się częścią całej firmy. Wprowadzanie takich warunków w polskich firmach jest szczególnie ważne i może być kluczem do zwiększenia konkurencyjności, gdyż według badań GUS w Polsce pracuje już prawie milion obcokrajowców, a ich liczba stale rośnie. 

  • Koncentracja na umiejętnościach. 

Z powodu dużego niedoboru talentów na rynku, pracodawcy zdali sobie sprawę, że szukanie wymarzonego kandydata, który posiada odpowiednie umiejętności i zarazem doświadczenie staje się nierealne. Wykształciło się więc zjawisko, w którym firmy zaczęły odchodzić od tradycyjnych wymagań i oczekiwań na rzecz zatrudnienia opartego tylko na umiejętnościach i potencjale. Znika więc wiele barier wejścia na rynek pracy i jest to ogromna szansa dla niewykorzystanych talentów, jak również pozytywne zwiększenie integracji i zróżnicowanej siły roboczej w organizacjach. 

  • Nowe podejście do zatrzymywania pracowników. 

Obecnie na rynek pracy wchodzą tak zwane Zetki (osoby z pokolenia Z), które wymagają od pracodawców świadomego podejścia oraz zmian w przywództwie. Kolejną grupą, o którą należy będzie zadbać są Silversi, czyli pracownicy powyżej 50 roku życia. Pracodawcy o kandydatów w 2024 będą musieli walczyć za pomocą odpowiednich działań Employer Brandingowych, które obejmują budowanie wizerunku organizacji. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na kształtowanie doświadczeń pracowników. Informacje zwrotne do wszystkich osób biorących udział w rekrutacji będzie czymś standardowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak powinien przebiegać proces rekrutacji w 2024 roku, zajrzyj do naszego artykułu: https://humangroup.pl/blog/8-sposobow-na-usprawnienie-procesu-rekrutacji-w-2024-roku/