4 sposoby, jak wykorzystać skuteczną komunikację wewnętrzną do zwiększenia zaangażowania pracowników

Komunikowanie się pracowników ma kluczowe znaczenie pod względem strategii i sukcesu organizacji. Im skuteczniejsza komunikacja tym bardziej produktywni i skoncentrowani pracownicy. Zaplanowanie i wdrożenie  skutecznej komunikacji w firmie ma później odbicie również w samopoczuciu pracowników- czują się dobrze poinformowani i zaopiekowani. Chociaż coraz więcej pracodawców ma już świadomość, że wewnętrzny PR to ważna kwestia, to nadal często kwestia ta jest źle zaplanowana i prowadzona. Nierzadko działania firmy ograniczają się do jednego, przestarzałego narzędzia komunikacji, a takie lekceważące podejście skutkuje mniejszą efektywnością zespołów, dużą rotacją zatrudnienia oraz niskim poziomem zadowolenia z wykonywanych obowiązków. 

Siła komunikacji pracowniczej 

Według licznych raportów słaba komunikacja w pracy stanowi coraz większy problem w wielu firmach. Problem ten dotyczy zarówno liderów jak i pracowników. Z badań przeprowadzonych przez Gallupa wynika, że przedsiębiorstwa, które bardzo angażują pracowników mają nawet o 20% wyższe wyniki sprzedaży, a wydajność osób w firmie wzrasta o 17%. Dane te pokazują jak ważna jest komunikacja dla całego biznesu. Tworząc skuteczny plan komunikacji możesz pomóc członkom zespołu znajdować odpowiednie informacje, tak by lepiej wykonywali swoją pracę. Warto również zachęcać ich do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Zapoznaj się z naszymi 4 sposobami, dzięki którym dowiesz się, jak wykorzystywać komunikację z pracownikami, do polepszania samopoczucia i zaangażowania pracowników.

1. Stwórz strategię komunikacji wewnętrznej 

Komunikacja wewnętrzna powinna być najwyższym priorytetem dla specjalistów HR, którzy rozwijają swoje strategie, w celu wzmocnienia poczucia przynależności i wartości wśród pracowników. Jeśli pomagasz pracownikom w uzyskaniu dostępu do informacji, zawsze jesteście w kontakcie, wspierasz wydajność zespołu, zaangażowanie, zapewniasz odpowiednie narzędzia i procesy niezbędne do pozytywnej komunikacji, to sygnalizujesz im, że są cenieni, otoczeni troską i szanowani. Budujecie zaufanie, wsparcie oraz wzajemny szacunek. Jakie są główne korzyści ze skutecznej strategii komunikacji wewnętrznej?

2. Uporządkuj plan komunikacji

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy, natomiast wiele firm wciąż zmaga się z tą rzeczywistością: jak skutecznie komunikować się z pracownikami pracującymi zdalnie? Zwróć uwagę na wybór odpowiednich kanałów do przekazywania informacji. Praca zdalna niewątpliwie wymaga od kierownictwa większej uważności na pracowników, aby utrzymać motywację do działania. Warto zadbać o wewnętrzną potrzebę przynależności społecznej, bezpieczeństwa, jak również przewidywalność codziennych zadań. Na początku musisz również wyznaczyć sobie odpowiednie wskaźniki, które są ważne dla Twoich ludzi i Twojej firmy, a następnie je mierzyć i kontrolować. Zrozumienie potrzeb pracowników, a później oferowanie im odpowiednich rozwiązań, zapewni Ci sukces.

3. Spersonalizuj komunikację pracowników

Organizując plan komunikacji, zadbaj o prostotę i szybki dostęp do informacji. O czym należy pamiętać?

  • natychmiastowy dostęp do informacji i zasobów, 
  • jeden spójny sposób dostarczania informacji,
  • ukierunkowana komunikacja do konkretnych działów i jednostek – dział/ stanowisko/ lokalizacja,
  • elastyczna technologia i niestandardowe kanały. 

4. Dostarczaj komunikaty pracownikom

Komunikacja raz z zaangażowaniem idą zawsze w parze. Aby utrzymać zaangażowanie pracowników, kluczowa jest skuteczna komunikacja, której celem jest zbudowanie silnych, znaczących relacji, wzmacniania więzi oraz motywacji. Pracownicy, którzy czują się związani ze swoją firmą, będą produktywnymi członkami zespołu, którzy pozostaną z Tobą na dłuższy czas. 

Jeśli chciałbyś zaoszczędzić czas lub nie wiesz jak polepszyć komunikację w firmie, napisz do nas. Nasi specjaliści pomogą Ci spersonalizować komunikację tak by Twoja firma była bardziej wydajna i efektywna. 

Human Group

Nasza firma to ludzie – zespół ekspertów branży HR z wieloletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Nie jesteśmy kolejną agencją pracy. Jesteśmy PARTNEREM w budowaniu wartości firmy i realnym wparciem.

Współpraca z nami oznaczadla Twojej firmy: redukcję kosztów, oszczędność czasu i przestrzeń do realizacji najważniejszych celów firmy.

POPRZEDNIE
serviceARTYKUŁY