Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, z której korzysta wielu pracowników. Nic dziwnego – to świetna okazja, aby dorobić czy zdobyć dodatkowe doświadczenie. Czy warto podjąć pracę na czas określony? Jak znaleźć pracę tymczasową, która będzie satysfakcjonująca? I wreszcie, jakie są wady i zalety elastycznego zatrudnienia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.
Praca tymczasowa – co to oznacza?
Jak sama nazwa wskazuje, praca tymczasowa to model zatrudnienia, który opiera się na krótkoterminowym kontrakcie. To często stosowane rozwiązanie w okresie sezonowego wzrostu zamówień czy ruchu klientów. W związku z tym przedsiębiorstwa potrzebują pracowników tymczasowych zazwyczaj w okresie wakacyjnym czy w ostatnim kwartale roku, np. w czasie wyprzedaży i Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem za pracę tymczasową należy się taka sama minimalna stawka godzinowa, jak w przypadku regularnego zatrudnienia i wynosi ona 30,50 zł brutto.
W polskich realiach rynek pracy tymczasowej w dużej mierze opiera się na działalności agencji pośrednictwa pracy. To właśnie dzięki ich doświadczeniu i znajomości przepisów przedsiębiorcy mogą szybko uzupełnić załogę, a pracownicy uzyskać stabilne zatrudnienie i pomoc w załatwieniu formalności.
Przeczytaj również: 6 rzeczy, które warto wiedzieć o agencji zatrudnienia
Kto najczęściej podejmuje pracę tymczasową?
W pracy tymczasowej odnajdują się osoby w różnym wieku i o różnym doświadczeniu zawodowym. Najczęściej są to:
- studenci i uczniowie,
- osoby szukające nowych ścieżek zawodowych,
- osoby szukające dodatkowego źródła zarobkowania,
- cudzoziemcy.
W jakich branżach dominuje ten model zatrudnienia?
Jak już ustaliliśmy na wstępie, praca tymczasowa to zjawisko szczególnie często występujące w branżach o sezonowym zapotrzebowaniu na pracowników. Są to np.:
- handel,
- transport, logistyka i magazyny,
- sektor HoReCa, czyli hotelarstwo, restauracje i catering,
- produkcja.
Zalety pracy tymczasowej
Praca tymczasowa przyciąga wielu pracowników. Dzieje się tak nie bez przyczyny. To rodzaj zatrudnienia, który przynosi wiele realnych korzyści. Przekonaj się, dlaczego warto podjąć pracę tymczasową.
-
Korzyści elastycznego zatrudnienia
Tymczasowe zatrudnienie wiąże się z reguły ze znacznie bardziej elastycznym grafikiem, niż w przypadku umów o pracę. Pracownicy zatrudnieni w oparciu o kontrakty tego typu mają większą swobodę w planowaniu harmonogramu oraz zmian, podczas których będą pracować. To zatem dobre rozwiązanie dla osób, które mają inne zobowiązania – rodzinne, służbowe czy wynikające ze studiowania. Po godzinach można dorobić do domowego budżetu.
-
Szybkie zatrudnienie i mniej formalności
Rekrutacja na stanowiska pracy tymczasowej, zwłaszcza gdy jest prowadzona przez doświadczone agencje pracy, przebiega bardzo szybko. Cały proces nie tylko trwa krócej, ale również jest mniej skomplikowany – agencja bierze na siebie wiele spośród spraw biurokratycznych, które zwykle leżą po stronie pracownika. W efekcie można szybko i sprawnie znaleźć tymczasowe zatrudnienie.
-
Możliwość zdobycia doświadczenia
Praca w oparciu o tymczasowy kontrakt może być świetną okazją np. dla studentów, aby poznać od podszewki konkretną branżę. Przykładowo studenci logistyki czy zarządzania produkcją, pracujący tymczasowo w przedsiębiorstwach tego typu, mogą zyskać bezcenną wiedzę, która przyda im się w przyszłości, gdy będą zajmować bardziej wyspecjalizowane stanowiska. To także dobra sposobność na rozwój umiejętności manualnych, które mogą okazać się cenne nawet w zwykłym, codziennym życiu.
-
Szansa na stałe zatrudnienie
Często okazuje się, że praca tymczasowa zmienia się w stałe zatrudnienie. Czas przepracowany na czasowym kontrakcie może okazać się dla pracownika swoistym okresem próbnym, ponieważ pracodawca z czasem zaproponuje mu stałe zatrudnienie. W związku z tym może to być dobry sposób na stawianie pierwszych kroków w karierze lub podczas przebranżowienia się.
-
Dodatkowe źródło dochodu
Dla wielu pracowników tymczasowych zatrudnienie tego typu to sposobność do podreperowania domowego budżetu. Dodatkowe zatrudnienie w okresach przedświątecznych, w wakacje czy w trakcie wyprzedaży pozwala skutecznie zasilić zasobność portfela.
Wady pracy tymczasowej
W życiu nie ma rozwiązań idealnych, dlatego praca tymczasowa ma także swoje minusy. Zanim podejmiesz się zatrudnienia tego typu, zwróć uwagę na poniższe kwestie.
-
Brak ścieżki kariery w niektórych branżach
Przedsiębiorstwa bardzo często zatrudniają pracowników tymczasowych w okresie wzmożonego ruchu w interesie, np. w trakcie wakacji lub przed Bożym Narodzeniem. Gdy sezonowy pik opadnie, większa załoga nie jest już potrzebna. Dla pracowników tymczasowych oznacza to z reguły koniec kontraktu. W związku z tym taka forma zatrudnienia nie gwarantuje stałości oraz ustalonej ścieżki rozwoju kariery.
-
Konieczność częstych zmian pracy
Wspomniany już brak stałości wiąże się również z kolejnymi zmianami miejsca zatrudnienia. W praktyce oznacza to konieczność adaptacji do nowych zespołów i obowiązków, co może generować poczucie niepewności i dyskomfortu.
Praca tymczasowa to elastyczne rozwiązanie, które pozwala szybko zdobyć zarobek i doświadczenie, choć nie zawsze zapewnia stabilność. Kluczem do znalezienia dobrego zatrudnienia tymczasowego, jest stawianie na dobrych pracodawców i sprawdzone agencje rekrutacyjne. Jeśli szukasz bezpiecznego i dopasowanego zatrudnienia, Human Group pomoże ci znaleźć najlepszą ofertę pracy. Skontaktuj się z nami i sprawdź dostępne możliwości!